Szlovák Közösségi Ház
2020.05.09.
Szlovák Közösségi Ház
Csabaszabadiban a helyi szlovák önkormányzat működteti a Szlovák Közösségi Házat. Ezt a házat kívánjuk bemutatni, mely nemcsak a helyi szlovák közösségnek, de a település minden polgára számára nyújt programokat.
A ház rövid története:
Az épület 1986-ban családi házként épült Erdős László tervei alapján, az építtetők Szeverényi András és felesége voltak. Az ingatlan Csabaszabadi Község Önkormányzata tulajdonába – vásárlás követően – 1996. éven került, ez után a funkciója is megváltozott.
Az épület földszinti részét Csabaszabadi Község Önkormányzata előbb szociális boltnak, majd gyógyszertárnak használta, a tetőtéri részt a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat 2000. évtől kapta használatra. 2007. évtől kezdődően a teljes ingatlan a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat kezelésébe került, ettől az időponttól kezdve működik Szlovák Közösségi Házként.
Az ingatlanon a birtokbavételt követően, úgy a községi önkormányzat, mint a szlovák önkormányzat csak a legszükségesebb karbantartási munkákat tudta elvégezni, ebben fordulópontot jelentett az 2018. év. amikor a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat az Emberi Erőforrások Minisztériumánál sikeres pályázat útján az épület részleges felújítására és közösségi térré történő átalakítására nyert támogatást. A 16 millió forint támogatásból sikerült egy helyi igényeknek megfelelő nagyságú, egész évben működő közösségi házat kialakítani. Az építési munkák döntő többségét Hartmann Kft végezte el. A kialakítás megvalósítását Csabaszabadi Község Önkormányzata mellett, a helyi civil szervezetek és a szlovák önkormányzat önkéntesei is segítették. A beruházás 2019. decemberében került befejezésre, a ház ünnepélyes megnyitását 2020. június 12-re tervezte a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat, ez a járvány miatt később kerül megtartásra.
Szlovák Közösségi Ház tevékenységeinek felépítése:
A Szlovák Közösségi Ház a község központjában – egyedüli közösségi célt szolgáló épület – található, a Beliczey téri játszótérrel közvetlenül határos. Az épület felújításánál szempont volt, hogy – kisközség lévén – az épületben kislétszámú (5 – 25 fős) közösségek foglalkozása mellett lehetőség legyen nagyobb létszámú rendezvények (kb. 50 fős) megtartására is. További igényként merült fel, hogy esetenként ennél nagyobb – kültéren megvalósítható, évi 2–3 alkalommal, 300-500 fős - rendezvények megtartására a Beliczey téri játszótérrel is alkalmas legyen. További szempont volt, hogy az épület alkalmas legyen kiállítások megtartására, hagyományaink ápolására, és nyújtson lehetőséget a testvértelepülési kapcsolatok ápolására is.
Ugyanilyen fontos szempontnak tartottuk, hogy az ingatlan földszinti tereit a mozgáskorlátozottak is igénybe tudják venni.
A tevékenységek részletes bemutatása:
Hogyan valósítható meg mindez egy családiház nagyságú épületben? Mobilitással. Ehhez a község programjainak szervezői és a résztvevők is hozzászoktak, hogy a hely hiány miatt az egyes rendezvényekhez, programokhoz a szükséges épületrészeket át kell rendezni. Nos ez a felújítás követően is így maradt azzal, hogy az épületben kialakításra került egy díszterem, amely kb. 20 fő befogadására alkalmas, és elegendőnek bizonyul a téli rendezvények megtartásához.
A díszteremben a falakon képekben kerülnek bemutatásra a község nevezetességei, illetve utalás a szlovák elődökre a Hradište község képe. A díszterem alkalmas a testületi ülések megtartása mellett előadások, egyházi események megtartására - melyekhez az épület előkertjében felállított harangláb is tartozik - ezen túlmenően itt lehet kiállítást is megszervezni. A díszterem előtere az iroda, amely 5-8 fős csoportok foglakoztatására is alkalmas.
A földszinten berendezésre került egy konyha rész. Az épület földszinti része nyári téli üzemelésű.
Az épület tetőtere külső lépcsőn érhető el, ez kettős célt szolgál, egyrészt alkalmas 4 fő elszállásolására, illetve szlovák – magyar helytörténeti bemutatóra.
Az épülethez kapcsolódik egy kb. 80 m2-es fedett szín, melyet szintén több funkciósra alakítottunk ki. Itt került beépítésre egy tajjellegű „podsztyenka”, mely a hagyományőrzés mellett színpadként is felhasználható. Az épületrésznek közvetlen kapcsolata alakítható ki a Beliczey téri játszótérrel, egy 6 m-es kerítésszakasz elbontásával, így a nagy rendezvények számára is lehetővé válik.
A rendezvényekhez kapcsolódóan került kialakításra a mosdó csoport, melynek során a mozgáskorlátozottakra is gondoltuk.
Jövő?
A közösségi házunk kialakításánál itt tartunk, most alakítjuk ki a „gazdaudvart”, amely egy kültéri kiállító rész lesz.
A Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat az épület felújítás ünnepélyes megnyitását június 12 –e helyett október 10-én tervezi megtartani az almanapi rendezvényünk keretében.
Reménykedünk, hogy a mostani járvány megszűnik, így nem lesz akadálya e rendezvény megtartásának, illetve a most még csak épülő „gazdaudvar” addigra elkészül.
Virtuális Szlovák Emlékház
Egy kistelepülésen is szép számmal találhatók olyan emlékek, melyeket érdemes az utókor számára megőrizni, ezért is döntött a Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat 2017. évben, hogy a honlapján erre a célra létrehozza a virtuális szlovák emlékházat, mely a következő linken található:
A virtuális szlovák emlékház létrehozásánál közrejátszott, hogy erre a célra nem volt alkalmas épületünk, bár most a felújítást követően sokat javultak a feltételeink, azonban a virtuális szlovák emlékház tovább működtetéséről nem mondhatunk le. Így a közösségi házunk és a virtuális emlékház együttesen gazdagíthatja településünk kulturális hagyományait, őrzi értékeinket.
Kesjár Mátyás
Csabaszabadi Szlovák Önkormányzat elnöke